piątek, 12 września 2014

Issuu

Serwis pozwala na publikację, prezentację i dzielenie się z innymi użytkownikami Internetu dokumentami w wersji elektronicznej. Issuu to stosunkowo młoda platforma, bo wystartowała w grudniu 2007 roku.

Czym jest Issuu ?




Zasoby

Twórcy w zakładce "about" twierdzą, że w ich zasobach znajduję się obecnie ponad 15 milionów publikacji z czego 25 tysięcy dodawanych jest codziennie.
W serwisie można znaleźć wiele czasopism tematycznych ze świata, w tym również z Polski (nie jestem pewny czy, aby wszystkie legalnie). Publikują tu tacy giganci jak NASA, Nike, The New York Times, Massachusetts Institute of Technology czy Metro. Wydawnictwo ZNAK natomiast publikuje, fragmenty książek zachęcając do zakupu całości.


(Przykładowe czasopismo osadzone na blogu.)


 

Jakie formaty plików obsługuje issuu.com ?

 

Na serwer issuu.com możemy przesłać pliki w następujących formatach: PDF, DOC, PPT, ODT, WPD, SXW, RTF, ODP i SXI. Musimy tylko pamiętać, że dokumenty, które chcemy zamieścić nie mogą liczyć więcej niż 500 stron, a ich wielkość nie może przekroczyć 100 MB. Poza tym układ dokumentów powinien być jednostronny o jednakowych wymiarach wszystkich stron. Podejrzewam, że te ograniczenia dotyczą tylko darmowej wersji usługi.









Wgrywamy plik na serwer

Wgranie pliku na serwer rozpoczynamy przez kliknięcie przycisku Upload Document w głównym menu serwisu po prawej stronie. Za jednym razem możemy przesłać na nasze konto jeden lub kilka plików. Do wyboru mamy możliwość zgrania pliku z naszego komputera jak i poprzez podanie pełnego adresu internetowego danego dokumentu.
Następnie możemy uzupełnić dane dotyczące dokumentu poprzez, między innymi:
  • nadanie mu nazwy i słów kluczowych
  • określenie jego typu (np. książka, magazyn, broszura)
  • przyporządkowanie do kategorii tematycznej
  • określenie języka w jakim dokument jest napisany
  • kraju, do którego dokument jest skierowany
Oprócz tego możemy, na przykład, wskazać istniejący w sieci plik audio, którego dźwięk będzie towarzyszył oglądaniu publikacji przez użytkownika. W następnym punkcie określamy, czy plik chcemy publikować tak, żeby mogli go oglądać inni użytkownicy, czy tylko my sami.
W ostatnim punkcie możemy pozwolić lub nie na komentowanie, ocenę i pobieranie dokumentu przez jego czytelników. Następnie klikamy Upload file i… musimy uzbroić się w cierpliwość, aż nasz dokument zostanie odpowiednio przetworzony przez serwis.



Interfejs i wygląd

Platforma wygląda nowocześnie, jest przejrzysta, czytelna i mocno intuicyjna. Programiści zasługują na pochwałę, gdyż strona nie zwalnia podczas przeglądania obszernych dokumentów. Wszystko działa płynnie i w miarę szybko. Dodatkowym urozmaiceniem wizualnym jest animacja przekładania strony, która może się podobać.Wprowadzono, również elementy społecznościowe. Możemy "lajkować", "followować", czy publikować na swoim profilu w serwisach takich jak : twitter, facebook, google+, tumblr, linkedin.


Abonament

Serwis pozwala na wykupienie abonamentu, który kierowany jest bardziej do większych organizacji niż do samodzielnego użytkownika. Po zakupie otrzymujemy nieograniczony dostęp do statystyk dotyczących naszych publikacji czy możliwość udostępniania dokumentu bezpośrednio na swojej stronie bez odnośników do serwisu issuu. Ceny są wysokie (29$/ms i 39$/ms), lecz trzeba podkreślić, że oferta bezpłatna zapewnia dostęp do najważniejszych funkcji.


Systemy operacyjne

Issuu stworzone zostało przede wszystkim do pracy w przeglądarce. Posiadacze smartfonów z androidem mogą ściągnąć aplikację issuu mobile reader - stworzoną specjalnie pod ten system. Natomiast niewątpliwym minusem jest brak aplikacji dla użytkowników apple.

1 komentarz: