sobota, 14 czerwca 2014

iCloud


iCloud to zestaw usług online oraz oprogramowania firmy Apple. Dostarcza i synchronizuje usługi sieciowe dla telefonu iPhone, tabletu iPad, odtwarzacza iPod touch oraz komputerów Mac. Można go obsługiwać poprzez dwa interfejsy: przeglądarkowy oraz oprogramowanie zainstalowane na komputerze



Funkcje dla produktów firmy Apple: 

  • iTunes w chmurze – wszystkie zakupione w sklepie Apple’a utwory, aplikacje, książki lub filmy zostają zapamiętane przez iCloud. Dzięki temu każda kupiona w sklepie pozycja może być dostępna jednocześnie na iPhonie, iPadzie lub komputerze z Mac OS X.
  • iTunes Match – to dodatkowa i płatna usługa, której subskrypcję można wykupić na rok za 25 euro. Dzięki niej, zgromadzona na dysku kolekcja muzyki może zostać przeniesiona do chmury Apple’a. Co najważniejsze, nie trzeba kopiować plików MP3 do chmury. iTunes przeskanuje wszystkie pliki muzyczne na dysku, a następnie dopasuje do nich utwory lub albumy znajdujące się w sklepie z muzyką Apple’a. Tak dopasowane piosenki zostaną odblokowane w iTunes i są dostępne dla każdego urządzenia (iPod, iPad, iPhone, Apple TV), na którym skonfigurowaliśmy dostęp do sklepu. Stare pliki można usunąć z komputera, a w ich miejsce pobrać nowe z iTunesa w jakości AAC 256 kbit/s, niezależnie od jakości poprzednich plików MP3
  • Strumień zdjęć – wszystkie zdjęcia wykonane za pomocą iPhone’a lub iPada są wysyłane do urządzeń skonfigurowanych pod kątem współpracy z iCloud. System zapamiętuje każdą fotkę pochodzącą z ostatnich 30 dni.
  • Dokumenty w chmurze – wszystkie dokumenty stworzone za pomocą aplikacji Pages, Keynote oraz Numbers można edytować w tym samym czasie na stronie iCloud lub na urządzeniach z systemem iOS, na których zainstalowano wymienione programy. Rozwiązanie to idealnie sprawdza się w biznesie.
  • Kontakty, Kalendarz, Poczta – wszystkie dane zapisane w kalendarzu (terminy spotkań, przypomnienia), książka adresowa (numery telefonów) oraz poczta są automatycznie aktualizowane na wszystkich urządzeniach z iCloud.
  • Znajdź mój iPhone – jedna z ciekawszych funkcji iCloud. W przypadku zgubienia telefonu lub tabletu da się je zlokalizować na mapie. Na urządzenie można wysłać wiadomość, zablokować jego ekran lub usunąć z niego wszystkie dane.
  • Znajdź moich znajomych – po pobraniu specjalnej aplikacji z App Store możliwe jest ustalenie, gdzie znajdują się znajomi lub członkowie rodziny. Oczywiście pod warunkiem, że osoby te dysponują telefonem z systemem iOS 5 i wyraziły zgodę na tego typu „śledzenie”.
  • Kopie zapasowe – każdego dnia w iCloud tworzona jest kopia zapasowa wszystkich danych związanych z systemem iOS. Są one szybko i sprawnie kopiowanie do chmury – od rolki aparatu, przez ustawienia aplikacji, wiadomości, dzwonki aż po ekran powitalny. Odtworzenie ustawień osobistych na nowym urządzeniu odbywa się szybko przy wykorzystaniu połączenia Wi-Fi.
  • iBooks w chmurze – każdą książkę którą zakupiliśmy w sklepie Apple’a możemy czytać jednocześnie na wielu urządzeniach. Po przerwaniu lektury na iPhonie, można wrócić do niej na iPadzie od momentu w którym skończyliśmy. Nie jest konieczne kopiowanie e-booka z jednego urządzenia na drugie.
Interfejs webowy:
  • poczta elektroniczna w domenie @icloud.com
  • książka adresowa
  • internetowy kalendarz synchronizowany z programem iCal oraz Microsoft Outlook
  • usługa "Znajdź mój iPhone"
  • dostęp do dokumentów pakietu iWork




Przechowuj swoje dane w chmurze!

iCloud przechowuje muzykę, zdjęcia, dokumenty oraz inne materiały na wirtualnym dysku. Następnie bezprzewodowo przesyła je do wszystkich urządzeń (mechanizm push) działających na iOS 5 oraz Mac OS X. Podobną technikę wykorzystują systemy poczty elektronicznej do natychmiastowego przesyłania e-maili. Wystarczy zatem pstryknąć zdjęcie iPhone’em, a po kilku sekundach fotka pojawi się na ekranie iPada lub MacBooka Pro!




Dodatkowa przestrzeń za dopłatą!
iCloud to prosta i użyteczna usługa. Ma jednak pewne ograniczenia. Otóż Apple za darmo udostępnia każdemu użytkownikowi iPhone’a konto o wielkości 5 GB. Przestrzeń ta zagospodarowana jest przez wszystkie wymienione wyżej funkcje.Dla wielu użytkowników będzie to skromny limit. W szczególności gdy chmury używamy nie tylko do archiwizowania danych z domu. Wielkie korporacje, które przechowują dużą ilość dokumentów, materiałów szkoleniowych oraz tysiące wiadomości e-mail mogą narzekać na skromną pojemność iCloud. Co wtedy?
Za dodatkową opłatą można zwiększyć otrzymany limit. Apple pobiera opłatę roczną w wysokości 16, 32 oraz 80 euro za odpowiednio 10, 20 oraz 50 GB dodatkowej przestrzeni. Warto jednak dodać, że wykupiona przestrzeń nie jest zajmowana przez aplikacje, utwory muzyczne lub filmy pobrane z iTunes. W przeciwnym razie darmowy limit skończyłby się już po zakupie kilku gier od Electronic Arts.
Link do bloga 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz