czwartek, 12 czerwca 2014

QGIS

QGIS

QGIS (dawniej jako "Quantum GIS") - wieloplatformowe, wolne i otwarte oprogramowanie geoinformacyjne (GIS). Projekt QGIS jest częścią Fundacji Open Source Geospatial (OSGeo).
QGIS umożliwia zarządzanie danymi geograficznymi, tworzenie własnych danych, w tym zastosowanie współrzędnych GPS, wykonywanie analiz przestrzennych oraz tworzenie map. Funkcjonalność programu może być rozszerzona poprzez wykorzystanie dodatkowych wtyczek np. Georeferencer, OpenLayers, GRASS (QGIS pełni rolę graficznego interfejsu użytkownika dla oprogramowania GRASS). Program zapewnia możliwość integracji z innymi projektami OSGeo, w tym m.in. z PostGIS, MapServer, GDAL / OGR.
QGIS rozwijany jest przez grupę programistów działających na zasadach wolontariatu. System udostępniany jest na zasadach licencji GNU GPL w 49 wersjach językowych.


Podstawowe funkcje programu:

QGIS umożliwia m.in. gromadzenie, przetwarzanie (tworzenie, selekcję, identyfikowanie, edytowanie, przeglądanie, zarządzanie), wyświetlanie, analizowanie, interpretowanie i udostępnianie danych przestrzennych, w tym publikowanie kompozycji mapowych w Internecie.
Obsługiwane źródła danych przestrzennych:
System obsługuje szereg układów współrzędnych, w tym m.in.:

Ciekawostki:

Wersja 1.7.0 (19 czerwca 2011) programu nosi nazwę "Wrocław". Nazwa pochodzi od spotkania QGIS Hackfest, które odbyło się w dniach 11-15 listopada 2010 we Wrocławiu, w Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego[1]
Zapoznanie się z programem:
Program Quntum GIS (QGIS) jest wolnym i otwartym oprogramowaniem. Strona główna projektu znajduje się pod adresem http://www.qgis.org. Na stronie dostępne są aktualne wersje programu oraz kody źródłowe. Dostępne jest również forum dyskusyjne umożliwiające wymianę uwag na temat programu.
Przedstawione poniżej ćwiczenia zostały dostosowane do wersji QGIS 1.0.0 Preview2. Należy pamiętać o tym, że jest to wersja robocza, a tym samym nie pozbawiona błędów.
W początkowych ćwiczeniach wykorzystamy przykładowe mapy Alaski udostępniane podczas instalacji systemu. Wszystkie pliki dostępne są w kartotece C:\GIS DataBase.


Rys.1 Widok ogólny programu QGIS 1.0.
Po uruchomieniu programu pojawia sie okno główne z kilkoma obszarami:
  • menu z komendami na górze,
  • pasek narzędzi z ikonami poniżej menu,
  • legenda z aktualnie załadowanymi warstwami w części lewej,
  • szybki podgląd w lewym dolnym rogu,
  • okno podglądu w części centralnej,
  • pasek stanu z prawej strony na dole.
Lokalizacja i rozmiary niektórych obszarów (obiektów) moga być dostosowywane do aktualnych potrzeb. Dotyczy to w szczególności paska narzędzi, legendy oraz szybkiego podglądu. Po zatrzymaniu kursora nad wybraną ikoną na pasku narzędzi, po chwili wyświetlona zostanie krótka podpowiedź dotycząca jej działania.



Oto Link do mojego bloga.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz