niedziela, 14 czerwca 2015

Gry PC: Glory of the Roman Empire, Imperium Romanum oraz Grand Ages Rome

Glory of the Roman Empire

Glory of the Roman Empire to gra strategiczna osadzona w czasach świetności Cesarstwa Rzymskiego. Pozwala nam nie tylko na objęcie stanowiska planisty miast imperium, od którego zależy powstanie każdego budynku w ich obrębie, ale także głównodowodzącego legendarnych legionów.




Zawiera szereg opcji handlowych i dyplomatycznych, dzięki którym możemy nawiązywać przyjazne stosunki z miastami w całej Europie. Jak łatwo się domyśleć, celem naszych wysiłków w Glory of the Roman Empire, jest stworzenie mocnej gospodarki, która będzie w stanie sprostać wydatkom związanym w powstaniem i utrzymaniem silnej armii oraz umiejętne dowodzenie nią w boju.








 Autorzy przygotowali kampanię dla trybu single player składającą się z ponad 30 misji, a w czasie jej trwania mamy okazję zadbać o rozwój 11 miast oraz wypełnić całą gamę odgórnych zadań militarnych, socjalnych i handlowych. Łącznie możemy wybudować ponad 50 typów struktur, w tym choćby akwedukty doprowadzające wodę. Mamy też dowolność w wybieraniu miejsc gdzie staną poszczególne budynki oraz gdzie będą znajdować się drogi.








 Glory of the Roman Empire bazuje na symulacji potrzeb i wymagań poszczególnych obywateli. Występuje tu około 20 różnych typów surowców, 50 rodzajów profesji mieszkańców, a także ludzie ci dzielą się na kilka klas wiekowych, jest więc sporo roboty z dogodzeniem im wszystkim, w przeciwnym wypadku wybuchną zamieszki. Poza tym czeka nas tu również cała masa potyczek z barbarzyńcami i wojskami co bardziej natarczywych sąsiadów.



Podsumowanie

ZALETY
  • około 20 różnych typów surowców,50 różnych typów struktur i ponad 30 misji co pozwala na długi czas gry
  • możliwość zmiany języka na angielski, polski i łacinę
  • możliwość poznania architektury rzymskiej
  • występują pożary, zamieszki, są złodzieje i zarazy co nadaje autentyczności ówczesnemu życiu ludzi
WADY
  • mniejsza ilość trybu walk z barbarzyńcami- większe nastawienie na rozbudowę miast
  • jednostki w legionach są tego samego typu


Imperium Romanum


Imperium Romanum Jest grą strategiczną, która pozwala graczowi wcielić się w rolę zarządcy rzymskiej prowincji w starożytności i doprowadzić ją do jej jak największego rozkwitu.Dzięki temu jesteśmy nie tylko świadkami rzeczywistych wydarzeń, ale także widzimy charakterystyczną dla tego okresu architekturę, mundury żołnierzy itp.


Jak przystało na grę strategiczno-historyczną, w której rozgrywka prowadzona jest w tak dużej skali, naszym najczęstszym zadaniem jest dbanie o zadowolenie i bezpieczeństwo ludności cywilnej poprzez stawianie odpowiednich budynków. Dlatego też nie zabrakło tu wszelkiego rodzaju fortyfikacji, mostów, bram, wież, jak i również słynnego Circus Maximus czy szkoły gladiatorów. Aby nie było zbyt łatwo prowincję co jakiś czas nawiedzają naturalne katastrofy, takie jak susze czy powodzie, a w miastach szerzy się przestępczość. Każda administracja musi także skądś zdobywać pieniądze. Dlatego też w grze spotkamy się z dość złożonym i stanowiącym spore wyzwanie modelem ekonomicznym. Oprócz sprawnego zarządzania, Imperium Romanum umożliwia również bezpośredni udział w prowadzonych walkach. Gracz przejmuje wtedy pełną kontrolę nad podległymi mu armiami.
Źródło: http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=10796
Jak przystało na grę strategiczno-historyczną, w której rozgrywka prowadzona jest w tak dużej skali, naszym najczęstszym zadaniem jest dbanie o zadowolenie i bezpieczeństwo ludności cywilnej poprzez stawianie odpowiednich budynków.





Nie  zabrakło tu wszelkiego rodzaju fortyfikacji, mostów, bram, wież, jak i również słynnego Circus Maximus czy szkoły gladiatorów. Aby nie było zbyt łatwo prowincję co jakiś czas nawiedzają naturalne katastrofy, takie jak susze czy powodzie, a w miastach szerzy się przestępczość.




Każda administracja musi także skądś zdobywać pieniądze. Dlatego też w grze spotkamy się z dość złożonym i stanowiącym spore wyzwanie modelem ekonomicznym.
Oprócz sprawnego zarządzania, Imperium Romanum umożliwia również bezpośredni udział w prowadzonych walkach. Gracz przejmuje wtedy pełną kontrolę nad podległymi mu armiami.


Podsumowanie

ZALETY
  • dobrze wykonany tryb rozgrywki
  •  bezawaryjny, 
  • klasyczny city – building; 
  • niezła grafika i oprawa muzyczna jaki i warstwa historyczna.


WADY
  • Zbyt uproszczony tryb militarny



Grand Ages: Rome


Grand Ages: Rome jest kolejną częścią historycznej strategii czasu rzeczywistego Imperium Romanum, autorstwa bułgarskiego studia Haemimont Games. Twórcy ci maja na swoim koncie także kilka innych tego typu produkcji, stworzyli między innymi nawiązujące do czasów świetności Rzymskiego Imperium Nemesis of the Roman Empire oraz Glory of the Roman Empire.



W grze wcielamy się w rolę patrycjusza, który dopiero co rozpoczyna swoją polityczną karierę. Jednak w miarę upływu czasu zaczynamy zdobywać coraz większe poparcie, aż w końcu uda się nam osiągnąć główny cel, czyli przejąć kontrolę nad całym Rzymem. W dotarciu do władzy pomocnym może okazać się wykonywanie zadań dla znanych z kart historii postaci, takich jak między innymi Juliusz Cezar, Pompejusz, czy Oktawian. 



Przez większość czasu trzeba po prostu dbać o bezpieczeństwo i rozwój kontrolowanego przez nas obszaru. A zagrozić nam mogą nie tylko wrogie armie, lecz również generowane w sposób losowy klęski żywiołowe, na przykład plagi, trzęsienia ziemi i pożary. Ponadto nasze miasto zawsze posiada pewien status (na przykład oblężenie, głód, możliwe zamieszki), który powinniśmy brać pod uwagę przy planowaniu dalszych działań.




W sumie w czasie kampanii przemierzymy dwadzieścia misji rozgrywających się w historycznych lokacjach. Do naszej dyspozycji oddanych zostało około sześćdziesięciu różnych budowli, w tym także Koloseum, Panteon, Circus Maximus i ponad pięćdziesiąt odmiennych jednostek, które możemy formować w większe oddziały. Zresztą w porównaniu z częścią pierwszą system ekonomii i zarządzania armią został o wiele lepiej rozwiązany.




W Grand Ages: Rome swoich sił możemy spróbować nie tylko w kampanii dla jednego gracza, ale też w pojedynczych scenariuszach i trybie multiplayer pozwalającym na współpracę lub rywalizację pomiędzy uczestnikami zabawy. Co ciekawe wszystkie przywileje, które zdobyliśmy podczas fabularyzowanej kampanii mają wpływ nie tylko na kolejne jej misje, ale także pozostałe tryby rozgrywki.







Podsumowanie


ZALETY

  • Każda podjęta decyzja i zdobyte przywileje powodują zmiany w trybie kompanii i dalszej rozgrywce
  • zadbano by wygląd jednostek i budynków był zgodny z historycznymi realiami
  • ciekawa fabuła
  • prosty system zarządzania


WADY
  •  oklepana tematyka
  • wysoki poziom trudności
  • podobne do siebie potyczki

Klaudia Zegarowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz