wtorek, 16 czerwca 2015

Recenzja Steam



Steam to obecnie najpopularniejsza platforma cyfrowej dystrybucji gier. Usługa powstała w 2003 roku z inicjatywy Valve Corporation. Początkowo usługa skupiała się jedynie na dystrybucji gier, jednak na przestrzeni kolejnych lat dodawane były nowe elementy. Do dzisiaj dodano tam m.in. funkcje społecznościowe czy też komunikator z listą znajomych. Sama oferta rozszerzyła się także o filmy i programy.



Funkcje steam

Serwis praktycznie nie posiada konkurencji co pozwala im windować dość wysokie ceny. Firma zdecydowanie faworyzuje amerykańskich użytkowników. Przykładowo przelicznik dolar-euro wynosi niemal 1 do 1, co stwarza o wiele większe ceny w Europie. Często jednak ogłaszane są liczne promocje. Istnieje kilka stałych segmentów pojawiania się promocji:
* promocje weekendowe zazwyczaj,
* promocje w środku tygodnia,
* promocje kwartalne.
Te ostatnie są najbardziej opłacalne i obniżki często sięgają 90%.

Letnia Wyprzedaż 2015

Oferta jest bardzo szeroka. Coraz większa liczba gier i programów jest przystosowywana by działały zarówno na systemach operacyjnych Windows, MAC czy Linux. W celu lepszego korzystania zwłaszcza z tych dwóch ostatnich wprowadzono tryb Big Picture pozwalający uruchomić program w trybie pełnoekranowym zmieniając interfejs na o wiele przyjemniejszy w obsłudze.

Tryb Big Picture
Poza samym sklepem Steam to także portal społecznościowy dla graczy. Użytkownicy w specjalnie poświęconej sekcji mogą prowadzić dyskusje, chwalić się swoją twórczością i oceniać twórczość innych. Ta składa się na filmy, zdjęcia, prace graficzne a także modyfikacje. Te ostatnie tworzone przez graczy są w pełni kompatybilne z usługą Steam Workshop pozwala ona użytkownikom zainstalować i korzystać z nich za pomocą jednego kliknięci.

Steam Workshop

Steam Workshop
























Innym elementem społeczności są recenzje produktów pisane przez użytkowników i wyświetlane na stronie produktu w sklepie. Same recenzje mogą być komentowane i oceniane. Najlepsze są promowane i wyświetlają się na górze.
Pisanie recenzji i inna aktywność w społeczności Steam jest nagradzana punktami doświadczenia,
które zwiększają poziom naszego profilu. Im większy poziom profilu tym większe otrzymujemy możliwości personalizacji. Możemy m.in. pochwalić się naszymi osiągnięciami czy też dostosować wygląd profilu do naszych osobistych potrzeb.











Inną wartą wspomnienia funkcją jest rynek, na którym gracze mogą dowolnie handlować przedmiotami zdobytymi w grach, kartami kolekcjonerskimi czy elementami dekoracji naszego profilu. Valve Corp. obecnie pobiera przy tym % od każdej transakcji zależną od jej wysokości. W chwili obecnej wynosi to maksymalnie 30%. Większość przedmiotów warta jest po kilka eurocentów, jednak niektóre sięgają od kilkuset do kilku tysięcy euro. Obecnie wprowadzony jest limit sprzedaży do 300 przedmiotów rocznie dla Europy oraz umowa z amerykańskim IRS dla USA.


Program nie ustrzegł się jednak licznych wad. Korzystanie z zakupionych produktów wymaga pobrania i zainstalowania aplikacji, która dość znacząco obciąża system, zarówno podczas użytkowania produktów jak i przy uruchomieniu samej aplikacji.
Valve co prawda często oferuje liczne promocje i ciągle stara się ulepszać serwis, jednak efekty są zdecydowanie zbyt małe przy długim czasie oczekiwania na nie. Zmiany nie zawsze są też pozytywne. Można tu przytoczyć np. aferę sprzed kilku tygodni gdy wprowadzono możliwość zarabiania na twórczości użytkowników. Pomysł spotkał się z ogromną falą krytyki ze względu na ponad 70% prowizję firmy i zawłaszczenie przez nią praw autorskich. Sama twórczość nie była i nie jest ciągle chroniona przed plagiatem. Wykorzystuje ona także często licencje filmowe czy książkowe co powoduje roszczenia osób trzecich.

Pomimo korporacyjnej polityki firmy nastawionej na zysk i niemal całkowitego monopolu w zakresie dystrybucji elektronicznej rozrywki Steam pozostaje dobrym rozwiązaniem dla osób chcących zebrać wszystkie swoje gry czy programy w jednym miejscu, mając pewność, że zawsze będą zaktualizowane do najnowszej wersji i będą je mogli pobrać z dowolnego miejsca na świecie. Zachęcające są także liczne wysokoprocentowe promocje. Użytkownicy ci muszą jednak przymknąć oko na wiele niedoskonałości programu i zignorować dość brutalną politykę firmy by w miarę bezproblemowo korzystać z serwisu.

Kamil Czarkowski, Historia I lic., czerwiec 2015


Recenzja powstała na potrzeby zaliczenia przedmiotu Technologia Informatyczna. Pierwotnie recenzja ukazała się na blogu http://blogzalicz.blogspot.com/2015/06/recenzja-steam.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz