środa, 3 czerwca 2015

PDF-XChange Viewer - czy uczeń przerósł mistrza?

Jednym z najbardziej znanych programów służących do przeglądania plików PDF jest Adobe Reader. Obok niego istnieje szereg innych aplikacji, takich jak Foxit Reader, Nitro PDF Reader czy PDF-XChange Viewer, który chciałbym bliżej przedstawić z racji, iż stanowi jedną z ciekawszych alternatyw w stosunku do produktu Adobe. 

Okno główne programu.
PDF-XChange Viewer jest dostępny w wersji 32 i 64-bitowej dla systemu Windows od wersji 2000 do 8 włącznie. Nie jest wieloplatformowy jak Adobe Reader, który posiada wersje na min. Androida czy OS X. Aplikacja posiada pluginy, dzięki którym możemy ją zintegrować z Firefoksem czy Internet Explorerem - pliki PDF będą wyświetlane w oknie przeglądarki internetowej. Identyczne rozwiązanie znajdziemy w programie Adobe i Foxit Reader. PDF-XChange Viewer jest oferowany w wersji FREE i PRO - darmowa wersja  oferuje podobny zakres funkcji w stosunku do konkurencyjnych przeglądarek PDF takich jak drukowanie, dodawania komentarzy czy zaznaczanie tekstu. Wersja płatna oferuje dodatkowo stempel, przycinanie stron czy tworzenie plików PDF. W preferencjach znajdziemy  opcję, która umożliwia ukrycie funkcji zarezerwowanych dla wersji PRO. 

Okno preferencji programu.
PDF-XChange Viewer wyróżnia się na tle konkurencji wbudowanym modułem OCR obsługującym min. język angielski, francuski czy niemiecki (pakiet do obsługi języka polskiego możemy ściągnąć ze strony producenta programu).  Aplikacja podobnie jak Foxit Reader czy Nitro PDF Reader, oferuje przeglądanie plików PDF w kartach, które jest rozwiązaniem wygodnym, aczkolwiek obarczone mankamentem - trudno jest wtedy porównać dwa otwarte pliki. Program pozwala na wyłączenie tego systemu, ale nie pozwala na otworzenie więcej niż jednego okna, inaczej niż ma to miejsce w Adobe Reader (bazuje na systemie okien, możemy otworzyć dowolną ilość). Szczególnie ważne jest, iż główne okno PDF-XChange Viewer jest minimalistyczne, nie zawiera żadnych zbędnych elementów zajmujących obszar roboczy, inaczej niż  w  najnowszej odsłonie produktu Adobe, w którym prawa strona okna głównego jest zajęta przez panel komentarzy, który jeśli nam przeszkadzam, musi być każdorazowo wyłączany. Drugim mankamentem PDF-XChange Viewer jest fakt, iż część plików PDF nie wyświetla się w sposób prawidłowy - brakuje niektórych elementów. Jeżeli w systemie mamy zainstalowaną inną aplikację do przeglądania PDF-ów, to z poziomu okna głównego PDF-XChange Viewer mamy możliwość otwarcia pliku w tym drugim programie - opcja znajduje się na dolnej belce aplikacji w prawym dolnym rogu.
Problematyczny PDF możemy otworzyć w innej przeglądarce.
PDF-XChange Viewer nie jest aplikacją pozbawioną wad, aczkolwiek dzięki bogatej funkcjonalności (min. OCR w darmowej wersji programu), płynnemu działaniu i wygodnej obsłudze, przemawia za tym, iż z powodzeniem może zastąpić produkt Adobe. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz