niedziela, 12 czerwca 2016

Recenzja gry komputerowej Age of Empires 2


Okładka gry
Grafika dosyć uboga,ale robi wrażenie
Przedmiotem mojej recenzji, jest gra komputerowa Age of Empires 2. Została ona wydana 30 września w 1999 roku przez firmę Microsoft Games więc jest dość wiekowa, lecz mimo upływu wielu lat od daty jej premiery nie straciła swojej grywalności. Jest to typowo strategiczna gra umieszczona w czasach średniowiecznych. Wcielamy się w niej w rolę władcy średniowiecznego i prowadzimy naszą cywilizację od tzw. "Mrocznych Wieków" do "Wieku Imperium". Gra daje nam możliwość do wyboru aż 13 cywilizacji które możemy wybrać, są to m.in: Turcy, Bizantyjczycy, Japończycy, Mongołowie, Goci, Wikingowie. Każda z nich ma swoją określoną specjalizację np. Turcy specjalizują się w jednosktach używających prochu strzelniczego, wikingowie mają wyśmienite okręty. Ciekawym wyjściem jest dodanie do gry historycznych kampanii, które można rozegrać postaciami które rzeczywiście istniały są to: Kampania William Wallace, Kampania Joanna D'Arc, Kampania Czynghis-Chana, Kampania Saladyna oraz Kampania Fryderyka Barbarossy. Ostatnią rzeczą jaką chciałbym dodać jest fakt,że każda z tych cywilizacji posiada swoją odrębną jednostkę np: Japoński samuraj, Turecki Janczar.
Mapa kampanii.
Gra odniosła ogromny sukces,którego potwierdzeniem jest wydanie dodatku 24 sierpnia 2000 roku który dodaje 5 nowych cywilizacji : Hiszpanie, Hunowie, Aztekowie, Majowie oraz Koreańczycy. Do dyspozycji dostajemy 3 nowe kampanie również które możemy rozgrywać historycznymi postaciami są to: Hun Attyla, El Cyd, oraz Montezuma. Nowością jest możliwość rozgrywania historycznych bitew, zostały one ładnie nazwane "Bitwami Zdobywców". Można w nich rozegrać jedną z kilkunastu historycznych bitew takich jak : Lepanto 1571, Hastings 1066, Manzikert 1071. To był jedyny a zarazem ostatni dodatek do tej gry, wydany przez firmę Microsoft Games.
Scena bitew
Tytuł zyskał sobie tylu fanów że powstało 2 rozszerzenie w 2012 roku, stworzone przez społeczność, lecz ze względu na swoją popularność przyjęte pod skrzydła firmy Microsoft, gra wprowadziła sporo nowych cywilizacji, nie zajmuję się szerzej tym tematem, gdyż zgodność z historią owych dodanych kampanii jest wątpliwa.
Myśląc że to było to ostatnie rozszerzenie, byłem w błędzie ponieważ zostałem miło zaskoczony faktem iż w listopadzie 2015 roku wyszedł kolejny dodatek, jednakże skupia on się wokół Afrykańskich cywilizacji i na historii ludów afrykańskich, których historii nie znam.
Podsumowując pomimo upływu lat polecam tą grę każdemu kto się interesuje grami strategicznymi, jest ona szalenie wciągająca. Przy tej grze spędziłem całe dzieciństwo, do teraz pamiętam nazwę każdej jednostki oraz jakie ma statystyki ta gra jest godna nazwania Grą Wszechczasów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz