środa, 10 czerwca 2015

OmegaT - program ułatwiający tłumaczenia


Bill Gates powiedział kiedyś, że "skomplikowaną pracę najlepiej powierzyć osobie leniwej, ona wykona ją w najprostszy możliwy sposób". Dlatego powstał taki program jak OmegaT.




Czym jest




OmegaT to program typu CAT, który służy ludziom do translacji różnego rodzaju gier, programów, a pewnie i książek. Warto dodać, że jest to program darmowy napisany w języku Java. Jest to jego duży atut w porównaniu z innymi programami, które również oferują mnogość funkcji, często są one jednak płatne. Również na plus działa to, że język, w którym program został napisany jest wieloplatformowy, czyli program będzie działał na różnego rodzaju sprzętach i systemach operacyjnych. Choć wersja pod Linux nie jest jeszcze tak stabilnie jak na Windowsie.
Program jest prosty w obsłudze, dlatego nikt nie powinien mieć problemów z pracą w tym programie. Przy jego pomocy można utworzyć projekt tłumaczeniowy, który dobrze przygotowany podzieli tekst, który chcemy tłumaczyć na segmenty. Ułatwiają one translację oraz nadają czytelność tłumaczonemu tekstowi. Wygląda to tak:

Screen z pracy nad tłumaczeniem gry Europa Universalis IV

Wady i zalety

Tak jak już wspominałem, jedną z jego zalet jest brak opłat za korzystanie z niego. Program jest bardzo popularny wśród rodzimych tłumaczy-hobbystów, dlatego jeśli ktoś miałby problemy z obsługą OmegaT, w internecie można znaleźć kilka poradników, jak ujarzmić tego "potwora". Choćby ten:


Dodatkową zaletą, choć rzadko spotykaną wśród darmowych programów, jest fakt, że OmegaT pozwala na grupowe tłumaczenie online. Jest to bardzo przydatna funkcja, szczególnie, gdy pracujemy przy dużym projekcie i nie jesteśmy w stanie przetłumaczyć tekstów w pojedynkę. Wszystkie zmiany zapisywane są w repozytorium w chmurze, w związku z tym jeśli stracimy dane na dysku, zawsze można uratować przetłumaczone teksty pobierając je z chmury. W grupowych tłumaczeniach bardzo ważną rolę odgrywa programowy glosariusz, który pomaga usystematyzować nazwy geograficzne lub nazwy własne.

Oto lista funkcji, które również są bardzo przydatne:

  • bogata baza słowników, które ułatwiają tłumaczenie
  • program sam "wyciąga" z plików teksty do tłumaczenia bez zbędnych, choć często spotykanych tekstów typu "SYSENGINE000", które utrudniają pracę tłumaczy
  • możliwość ustawienia zaznaczania segmentów, które zostały już przetłumaczone, a które nie
  • pokazywanie oryginalnego tekstu, co w bardzo dużym stopniu przydaje się przy korekcie tekstu
  • możliwość dodawania komentarzy przy spornych sprawach

Tak wyglądałaby praca w Notepad++:

Praca w Notepad++ nie jest przyjemnością przy tłumaczeniu ściany tekstu


Jednak jak to przy darmowych programach bywa, są także minusy. Problemem może okazać się brak wsparcia dla starszych wersji MS Office. Program nie odczyta tekstu z takich plików. Wystarczy jednak zapisać pliki w nowszej wersji programów i wszystko będzie działać. :)
Automatyczne stosowanie identycznego tłumaczenia dla identycznych wersji pierwotnych często jest przydatne, choć zdarzają się sytuację, gdy tego nie potrzebujemy. Niestety program nie daje możliwości wyłączenia tej funkcji, więc w takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni do ręcznego zmieniania tekstu.
Wygląd również nie jest zbyt nowoczesny, co może niektórym przeszkadzać, pomimo, że nie to jest najważniejsze w takich programach.

Porównanie widoku programów OmegaT i Notepad++.




Podsumowanie

Jeśli chcesz zająć się tłumaczeniem gier czy innych programów, ale dopiero zaczynasz swoją przygodę z programami typu CAT, jest to program skierowany do ciebie. Łatwość w obsłudze, wielofunkcyjność, zero opłat za korzystanie to argumenty, które powinny przekonać tłumaczy-amatorów do skorzystania z usług tego oprogramowania. Ja ze swej strony mogę go szczerze polecić, chociaż mam świadomość, że istnieją lepsze programy, jednak na początek wystarczy OmegaT.

Na sam koniec dodaję link do pobrania OmegaT.

Kliknij, aby przenieść się na mojego bloga.

2 komentarze:

  1. Tak naprawdę ja swojej codziennej pracy raczej takiego oprogramowania nie potrzebuję, ale bazuję również na innych rozwiązaniach. Na pewno bardzo dobre systemy informatyczne dostarcza firma https://www.connecto.pl/ więc ja z nich korzystam.

    OdpowiedzUsuń