Ciekawym miejscem dla wszystkich zainteresowanych badaniami nad historią Polski jest portal
http://polishhistory.pl/
Stworzony z inicjatywy przedstawicieli oddziału krakowskiego Polskiego Towarzystwa Historycznego, prof. Krzysztofa Zamorskiego i prof. Andrzeja Chwalby, funkcjonuje od roku 2007.
Jak informują jego twórcy ...stanowi nowoczesne narzędzie badawcze i swoiste kompendium wiedzy historycznej. Adresowany jest przede wszystkim do naukowców prowadzących badania dotyczące dziejów Polski, ale jego oferta zainteresować może również studentów i doktorantów nauk historycznych i humanistycznych. Celem portalu jest stworzenie platformy informacji niezbędnych dla polskich i zagranicznych dziejów Polski.
Wydaje się, że założenia zostały w dużej mierze spełnione. Jest to miejsce w którym odnajdziemy bazy danych bibliograficznych, źródłowych, czy np. testową wersję dostępu on-line do zdigitalizowanych artykułów Przeglądu Historycznego z lat 1905-2007.
Ciekawą pozycją jest też baza filmów o tematyce historycznej wraz z ich abstraktowymi opisami. Oprócz tego na bieżąco możemy śledzić nowości wydawnicze ukazujące się w naszym kraju. Dla zainteresowanych portal zamieszcza informacje o konferencjach, debatach i wykładach. Znajdziemy też zakładkę o uczelniach wyższych, finansowaniu nauki, projektach badawczych oraz konkursach. Linki wskażą nam inne przydatne strony i portale o podobnej tematyce.
Jeżeli w zasobach internetu nie wyszukaliśmy zadowalających nas źródeł, z pomocą wyszukiwarek bibliotek oraz ośrodków informacji naukowej czy archiwów, odnajdziemy tu dane teleadresowe interesującej nas instytucji.
Portal ma przejrzystą szatę graficzną, czytelny układ zakładek. Dzięki nagłówkom z łatwością odnajdujemy wiadomości z interesującego nas działu. Poruszanie się po serwisie nie nastręcza problemów.
Za najbardziej przydatne w pracy studenta historii uważam zamieszczoną tam zdigitalizowaną kolekcję starodruków, które można przeglądać bezpośrednio na stronie, bądź pobrać i zapisać na własnym komputerze. Daje to możliwość dotarcia do materiałów dotąd nie udostępnianych ze względu na zły stan zachowania.
W odróżnieniu od innych serwisów stanowi swego rodzaju kompendium informacji przydatnych dla badaczy, choć jest również godny polecenia wszystkim zainteresowanym tematem historii Polski.
Zalety portalu
- różnorodność prezentowanych źródeł
- informacje o bieżących wydarzeniach
- brak reklam
- obecność portalu w mediach społecznościowych - tylko Facebook
- dwujęzyczność portalu ( jeśli w założeniach miał być narzędziem również dla badaczy zagranicznych to warto by rozszerzyć go o np. język rosyjski )
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz